Jaki wózek do magazynu radzi Maes

Magazyn jest pomieszczeniem, w którym nieustannie przenosi się mniejsze lub większe ładunki. Mogą to być zarówno palety, jak i kontenery plastikowe, pudła kartonowe czy worki. Inaczej też wygląda w nich proces składowania, uzależniony od typu regałów i ich wysokości. Wszystkie te czynniki sprawiają, że na wyposażeniu magazynu powinien się znaleźć odpowiednio dobrany wózek transportowy.

Rodzaje wózków magazynowych i ich charakterystyka

Wózki magazynowe stanowią przysłowiowe must-have każdego pomieszczenia, w którym przenosi się i składuje na półkach regałów różne typy ładunków. Wynika to z faktu, że ręczne układanie palet, które ważą po kilkadziesiąt kilogramów, jest zarówno czasochłonne, jak i niebezpieczne dla pracowników. Trudności są tym większe, im wyższe są regały, a w szczególności odpowiedni sprzęt jest niezbędny w magazynach wysokiego składu.

Wózki magazynowe stanowią jednak szeroką grupę produktów, które różnią się cechami fizycznymi i parametrami. Dlatego wybór odpowiedniego modelu wymaga zarówno poznania tych produktów i ich możliwości, jak i dostosowania go do potrzeb konkretnego magazynu. Jakie wózki transportowe są dostępne w ofercie producentów?

Wózki platformowe

Wózki platformowe zaliczają się do modeli przemieszczanych ręcznie. Nie są przystosowane do podnoszenia ładunków, a jedynie do ich transportowania pomiędzy regałami do miejsca, w którym ładunek ma być umieszczony na półce lub wydany klientowi. Składają się one z dużej platformy, często dodatkowo wyposażonej w burty oraz systemu jezdnego i uchwytu do prowadzenia. Są to modele przeznaczone głównie do magazynów sklepowych i hurtowni, ale sprawdzą się też w magazynach wysokiego składu, w których zainstalowano system przesuwnych podnośników.

Jedną z odmian takich konstrukcji są też wózki do płyt, wyposażone w wysoką ramę z niewielkim nachyleniem jej wewnętrznej strony. Pozwala to na transport dużych płaskich elementów ustawionych pod kątem do podłoża, co zmniejsza ryzyko ich przewrócenia.

Zaletą wózków platformowych jest możliwość dowolnego konfigurowania ich wyposażenia. Poza podstawową platformą nośną mogą one mieć:

 • burty pełne, ażurowe, montowane tylko z kilku stron, niskie lub wysokie,
 • dwupoziomową konstrukcję z dowolnym rozstawem platform,
 • jeden lub dwa uchwyty, także z funkcją składania,
 • powierzchnię platformy metalową z fakturą, plastikową lub wykończoną materiałem antypoślizgowym,
 • różną nośność ¬– od 200 do 1200 kg.

W tej ostatniej grupie znajdują się również specjalnie wzmacniane wózki do transportu ciężkiego. Do takich zalicza się między innymi model z czterema burtami, charakteryzujący się modułową budową, solidną stalową konstrukcją oraz podłogą z antypoślizgowej sklejki. Różnorodność cech wózków platformowych pozwala na dobór modelu do rodzaju transportowanych materiałów.

Wózek do transportu ciężkiego z 4 burtami

Wózek do transportu ciężkiego z 4 burtami – zdjęcie ze strony Maes

Wózki paletowe

Jedną z metod pakowania gotowych produktów przeznaczonych do transportu czy magazynowania jest paletyzacja. Umieszczanie drobnych elementów czy opakowań jednostkowych na platformie i foliowanie ich sprawiają, że są one łatwiejsze w przemieszczaniu oraz mniej narażone na uszkodzenia. Do przemieszczania takich ładunków służą wózki paletowe. Są to niewysokie konstrukcje złożone z ramy nośnej ulokowanej na kołach. Dodatkowo mogą one być wyposażone w uchwyt do przemieszczania lub specjalne nadstawne burty, które ograniczają ryzyko zsunięcia się ładunku.

Wózki transportowe do przemieszczania palet charakteryzują się określoną nośnością, dlatego wybór odpowiedniego modelu wymaga uwzględnienia tego parametru. Najmniejszy wózek na paletę z oferty Maes przenosi ładunki o masie do 500 kg, a największy – nawet do 1800 kg. Jedną z ciekawych i bardzo funkcjonalnych opcji są modele samowyładowcze. Są one wyposażone w mechanizm, który umożliwia przechylenie ramy i wysypanie zawartości umieszczonej na niej skrzyni. Wózek tego typu charakteryzuje się stabilną konstrukcją oraz możliwością zmiany kąta nachylenia platformy o 18°. Dodatkowo bezpieczeństwo i komfort obsługi poprawiają dwie dźwignie umieszczone na wąskim boku oraz sprężynowa blokada. Umożliwia ona ustawienie platformy w trzech różnych pozycjach.

Samowyładowczy wózek pod paletę

Samowyładowczy wózek pod paletę – zdjęcie ze strony Maes

Wózki półkowe i stołowe

Transport przedmiotów, produktów czy materiałów w obrębie magazynu lub hali produkcyjnej często wymaga dużej powierzchni ładunkowej przy jednoczesnym niewielkim obciążeniu. W realizacji takich zadań najlepiej sprawdzają się wózki półkowe oraz wózki stołowe. Ich budowa jest bardzo zbliżona do konstrukcji modeli platformowych, z tym że w miejscu jednej płaszczyzny ładunkowej, są dwie, trzy lub więcej. Różnice pomiędzy tymi dwoma modelami sprowadzają się do sposobu umieszczenia platform.

W wózkach stołowych górna półka jest umocowana w stalowej ramie, dzięki czemu można na niej wykonywać różne prace mechaniczne. Zazwyczaj też modele tego typu mają tylko dwie płaszczyzny transportowo-robocze. W przeciwieństwie do nich w wózkach półkowych może ich być więcej. Przykładem jest wysoki wózek półkowy z tacami, który ma aż pięć poziomów. Tace z burtami o wysokości wewnętrznej 45 mm umożliwiają przenoszenie bardzo drobnych przedmiotów, bez ryzyka ich rozsypania.

Wózek półkowy wysoki z tacami

Wózek półkowy wysoki z tacami – zdjęcie ze strony Maes

Wózki warsztatowe

Poza magazynami wyposażenie służące do organizacji transportu wewnętrznego jest też niezbędne w halach produkcyjnych i warsztatach. W takich miejscach niezwykle istotne funkcje pełnią wózki warsztatowe przeznaczone do przechowywania narzędzi, wkrętów, pakuł, ścierek polerskich i wielu innych materiałów. Dlaczego ich rola jest tak istotna? Pracownicy warsztatów mechanicznych, samochodowych czy serwisów technicznych różnego typu doskonale wiedzą, jak dużą liczbę narzędzi i materiałów wykorzystuje się w takich miejscach. Aby ją sobie wyobrazić, wystarczy sprawdzić dostępność takiego wyposażenia.

W ofercie Maes są wózki warsztatowe dostosowane do różnych potrzeb. Poszczególne modele są wyposażone w szafkę, szuflady, półkę, blat roboczy oraz w kombinacje tych elementów. Ich zaletą jest solidna stalowa konstrukcja wyposażona w układ jezdny. Pozwala on na przemieszczenie całego zestawu narzędzi i materiałów do miejsca, w którym jest wykonywana praca. Dodatkowo taki mebel na kółkach może być uzupełniony o blat z burtami lub mieć wzmocnioną konstrukcję. Przykładowy wózek warsztatowy do ciężkich materiałów z dwiema półkami z oferty Maes ma nośność do 1000 kg.

Wózki na pojemniki Euro

Wózki na pojemniki Euro są przeznaczone do przemieszczania plastikowych kontenerów, których wymiary i konstrukcja są ustandaryzowane w całej Unii Europejskiej. Takie rozwiązanie ma na celu usprawnienie transportu i magazynowania materiałów oraz produktów wymienianych w ramach współpracy międzynarodowej producentów. Wózki transportowe tego typu charakteryzuje bardzo duża różnorodność. Są to modele:

 • stołowe,
 • kompaktowe i maxi do pojemników,
 • z podłogą lub ramą nośną,
 • z nachylonymi półkami lub ramami na skrzynki,
 • platformowe z pałąkiem transportowym,
 • przystosowane do piętrowania.

W tej kategorii są też stojaki materiałowe. Są to niewielkie konstrukcje złożone z pojedynczej nogi umieszczonej na krzyżaku z systemem jezdnym oraz wyposażone w blat z niewielkimi burtami. Takie równi umożliwiają przemieszczenia drobnych materiałów i narzędzi w pojemnikach na stanowisko pracy.

Wózek na Euro-skrzynki

Wózek na Euro-skrzynki – zdjęcie ze strony Maes

Wózki transportowe do zadań specjalnych

W magazynach, warsztatach i halach produkcyjnych przemieszcza się też materiały o nietypowych kształtach lub pakowane w specjalne pojemniki. Zaliczają się do nich np. beczki. Przewożenie ich na tradycyjnym wózku platformowym jest możliwe, ale niepraktyczne i nie zawsze bezpieczne. Podczas transportu beczka może się przesunąć i stoczyć, zwłaszcza jeśli platforma jest duża, a zawartość pojemnika sporo waży. Dlatego do przemieszczania takich ładunków o nietypowych kształtach wykorzystuje się specjalne wózki transportowe.

Wózki do beczek, butli i opon oraz do transportu po schodach

Przewożenie beczek jest sporym problemem szczególnie wtedy, gdy są one wypełnione olejem, lakierem lub inną gęstą substancją. Waga takiego pojemnika jest bardzo duża i często przekracza 200 kg. Ponadto sam kształt zbiornika sprawia, że może on łatwo przemieścić się po platformie wózka. W celu usprawnienia takiego transportu stosuje się specjalne wózki do beczek. Składają się one z okrągłej platformy, długiego uchwytu i pary kółek. Beczkę umieszcza się na platformie, a następnie przechyla wózek i przemieszcza go w pozycji półleżącej. Takie rozwiązanie pozwala na rozłożenie masy beczki, odciążając tym samym pracownika.

Podobne konstrukcje znajdują zastosowanie w transporcie opon czy butli z gazem. Niektóre wózki do transportu butli mogą też być wykorzystywane do przewożenia beczek. Inne mają jedynie niewielką prostokątną platformę przystosowaną do przemieszczania pojedynczej butli. W ofercie Maes są też taczki do transportu 2 butli stalowych o pojemności 20 l. Zamocowanie w nich łańcuchy umożliwiają zabezpieczenie pojemników przed wypadnięciem z wózka. Natomiast wózki do opon zamiast platformy mają specjalną obejmę oraz wysokie, wyokrąglone boki. Dzięki temu opony mogą być w nich układane piętrami.

Taczka do opon wysoka

Taczka do opon wysoka – zdjęcie ze strony Maes

Zaprezentowane wózki i taczki do przewożenia butli, opon czy beczek mają podobną konstrukcję jak wózki do transportu po schodach. Dwa koła, platforma oraz wysoki uchwyt umożliwiają przechylenie ładunku. W efekcie można go łatwiej wciągnąć po stopniach lub z nich zjechać. Wózki schodowe są niezastąpione tam, gdzie przemieszcza się ładunki między piętrami. Dodatkowo mogą być wyposażone potrójne koła z precyzyjnymi łożyskami kulkowymi lub wysoką tylną ścianę. Przykładem zastosowania tej ostatniej jest wózek do paczek podwójnie składany z oferty Maes.

Wózki transportowe stanowią nieodłączny element wyposażenia magazynu, warsztatu serwisowego, mechanicznego, hali produkcyjnej, a także placów składowych i innych stanowisk pracy ulokowanych na zewnątrz. Wybór właściwego modelu zależy nie tylko od profilu firmy i rodzaju prowadzonej w niej działalności. Istotne są też cechy takie jak udźwig wózka, przeznaczenie, solidność konstrukcji czy cechy specjalne. Do tych ostatnich zalicza się np. przewożenie urządzeń elektrycznych, do którego wykorzystuje się wózki ESD. Na stacjach paliw czy benzynowych niezbędne będą modele do transportu beczek. Na poczcie w organizacji transportu pomogą wózki na paczki. W warsztatach i serwisach sprawdzą się wózki warsztatowe i narzędziowe, a w hipermarketach budowlanych – wózki platformowe.

Powrót