Kontrola dostepu na parkingu - ograniczniki wysokości wjazdu

 

Ogranicznik wjazdu jako skuteczna bariera wjazdowa

Jednym z problemów z którym zmaga się wiele parkingów jest wjazd samochodów ponadgabarytowych w miejsca przeznaczone dla samochodów osobowych.
Dotyczy to zarówno przyzakladowych parkingów dla pracowników jak i parkingów w centrach handlowych, przy campingach, plażach i innych miejscach gdzie wjazd samochodu powyzej określonej wysokości jest niewskazany lub nawet niebezpieczny, szczególnie gdy w grę wchodzą parkingi wielopoziomowe.
Idealnym rozwiazaniem, jednocześnie skutecznym i niedrogim jest wyposażenie parkingu w ogranicznik wysokości wjazdu.


Podwieszane ograniczniki wysokości

Jednym z najprostszych i najlżejszych rozwiazań na rynku jest podwieszany plastikowy ogranicznik wysokości. Ogranicznik ma ksztalt cylindra, wykonany jest z tworzywa sztucznego, pokryty bialą folią z odblaskowymi czerwonymi pasami. Tego typu ograniczniki zwykle sa dlugości ok 95 cm, ich niska waga - do 3 kg powoduje, że moga być montowane nawet do mało wytrzymałych konstrukcji takich jak rury czy elementy z aluminium. Ograniczniki montuje się za pomoca dwóch łancuchów przyczepionych po obu stronach cylindra. W przypadku gdy potrzebna jest szersza przestrzeń do zabezpieczenia montuje sie dwa lub trzy ograniczniki obok siebie.


Podobnym typem organiczników sa ograniczniki z aluminium. Ogólny wyglad podwieszanego aluminiowego ogranicznika wysokości i sposób montowania sa bardzo zblizone do tego opisanego powyżej. Zasadnicza róznica to budowa ogranicznika, który sklada sie z aluminiowego prostokatnego profilu z jednej strony pomalowanego na bialo, z czerwonymi odblaskowymi pasami.


Tego typu ograniczniki znajdują zastosowanie zwykle na wiekszych parkingach, a do ich zamontowania potrzebna jest solidniejsza konstrukcja z uwagi na wieksza wagę calkowitą. Niewatpliwym plusem tego typu rozwiazań jest szerszy wybór dlugosci tj. od 2m do 6m.


Bramkowe ograniczniki wjazdu

Innym typem kontroli dostepu na parkingi sa bramkowe ograniczniki wysokosci wjazdu, których nazwa bierze sie od charakterystycznej konstrukcji skladajacej sie z dwóch bocznych rur kwadratowych i poprzeczki górnej. Takie bramki mają zwykle szerokosc od 300 do 400 cm i przeznaczone sa do parkingów zewnętrznych. Ograniczniki bramkowe mogą być stale czyli mamy do czynienia wtedy ze stałymi ogranicznikami wjazdu na trwale zabetonowanymi do podloża oraz dementowanymi ogranicznikami wjazdu gdzie ich sposób przymocowania umożliwia łatwy demontaż poprzez wyjęcie rury ze specjalnego gniazda zabetonowanego w podłożu.

Obrotowe ograniczniki wjazdu

Kolejnym sposobem kontroli dostepu i rodzajem blokad jest obrotowy ogranicznik wysokości wjazdu.
Ograniczniki te składają sie z rury pionowej oraz obrotowej poziomej poprzeczki aluminiowej. Takie ograniczniki wyposażone są w mechanizm samootwierajacy i mają możliwość regulacji wysokości części poziomej.


Duzy wybór sposobów zamkniecia (klucz trójkatny, klódka lub wkladka patentowa) i długości czynią ten produkt jednym z najlepiej sprzedających się na rynku. Ograniczniki są czesto kupowane parami w celu montażu po dwóch stronach drogi wjazdowej na parking.
Obrotowe ograniczniki wysokości wjazdu moga być zabetonowywane lub przykrecone za pomocą kotew ze stali nierdzewnej.
Opcjonalnie ograniczniki obrotowe mogaą być wyposażone w podwieszany ogranicznik mocowany na dwóch łańcuchach.

Powrót