Przygotowanie magazynu o czym należy pamiętać?

Sprawne zarządzanie firmą nie jest możliwe, jeżeli nie zadba się odpowiednio o urządzenie i organizację pracy magazynu. Dotyczy to zwłaszcza firm produkcyjnych oraz handlowych. Profesjonalne wyposażenie z pewnością ułatwi przechowywanie produktów i obsługę magazynu.

Jak przygotować odpowiedni magazyn?

W zależności od branży zdecydować się można na prowadzenie magazynów zamkniętych, otwartych, półotwartych lub specjalnych. Pod uwagę należy wziąć rodzaj przechowywanego asortymentu. Do podstawowego wyposażenia magazynu należą urządzenia do składowania towarów oraz urządzenia transportowe. Obecnie na rynku dostępny jest duży wybór tego typu produktów. Niezbędne akcesoria to przede wszystkim:

  • meble magazynowe – różnego rodzaju regały, szafy, półki oraz stojaki

  • akcesoria do składowania towarów – pojemniki magazynowe, palety, kontenery oraz pudełka.

  • urządzenia służące do znakowania produktów.

  • sprzęty transportowe – wózki platformowe, widłowe, paletowe oraz podnośniki.

Pojemniki warsztatowe

Produkty przechowywane w magazynie muszą być odpowiednio i starannie posortowane. Dużym udogodnieniem jest posiadanie specjalnych pojemników. Pojemniki warsztatowe są nieodłącznym elementem wyposażenia zakładów produkcyjnych, warsztatów i hurtowni. Do wyboru są dziś zarówno modele o dużych gabarytach, jak i służące do przechowywania drobnych elementów. Pojemniki warsztatowe charakteryzują się przede wszystkim dużą wytrzymałością. Ponadto, do głównych zalet tego typu pojemników należą:

  • wytrzymała konstrukcja

  • odporność na zmiany temperatur

  • ekonomiczność

  • higieniczność

Uniwersalne pojemniki można wyposażyć w dodatkowe elementy, takie jak pokrywy, wzierniki, rozdzielacze oraz etykiety. Dobrym rozwiązaniem jest zakup pojemników składanych, skrzynek regałowych, pojemników ESD (wykonanych z materiału przewodzącego elektryczność) oraz pojemników paletowych. Jeżeli chodzi o przechowywaniu wrażliwych zawartości, doskonałym rozwiązaniem będzie zaopatrzenie się w walizki transportowe.

Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Magazyny pełnią wiele istotnych funkcji. Oprócz tego, iż przechowywany jest w nich towar, zazwyczaj odbywają się tam również procesy załadunku, wyładunku oraz sortowania produktów. Z tego powodu powinien być on funkcjonalny i odpowiednio przygotowany. Nie należy zapominać również o przestrzeganiu właściwych warunków do przechowywania produktów. Szczególnie istotna jest odpowiednia temperatura, ochrona przed wilgocią, szkodnikami oraz pożarem. Dzięki temu ryzyko strat finansowych staje się o wiele mniejsze.

Powrót